TrendComplex
Chcę przetestowaćrozwiązanie
Nasze rozwiązanie monitoruje w czasie rzeczywistym wartości parametrów procesów i atrybuty produktów. Dla dużej ilości parametrów, monitoruje czy w ich przebiegach nie występują m.i.n zjawiska typu: wystąpienie trendu lub też zmiana jego charakteru (OOT), zbliżanie się do granic ostrzegawczych lub granic specyfikacji (OOS).
TrendComplex to kompleksowy system, który zawiera repozytorium danych historycznych, interfejsy do pobierania i wprowadzania danych, automatyczne narzędzia analizy i wizualizacji danych, bazę informacji zawierającą wzorce i modele, do których porównywane są przebiegi parametrów, narzędzia do wygodnego monitorowania dowolnej ilości parametrów oraz system alarmowania o niepożądanych zdarzeniach. Każde wdrożenie TrendComplex jest w 100% dostosowywane do aktualnej sytuacji i potrzeb oraz charakterystyki zakładu. Dzięki temu zapewniamy efektywne wykorzystanie już posiadanych systemów przechowywania danych, zastosowanie algorytmów analizy trendów odpowiednich do wytwarzanych produktów i ich specyfiki oraz zautomatyzowanie dotychczas stosowanych procedur w zakresie analizy danych oraz ich okresowego raportowania.
DANE HISTORYCZNE I BIEŻĄCE
Pierwszy elementem, którego „nie widać”, ale który jest fundamentem, to baza danych. Przechowywane są w niej dane historyczne (potrzebne do wyznaczenia wzorców, które potem są jednym w kryteriów oceny przebiegu parametrów), metadane (opisujące znaczenie i charakterystyki parametrów), wzorce i reguły (z którymi porównywane będą nowe wartości) oraz na bieżąco gromadzone wyniki badań surowców, półproduktów, produktów gotowych, środowiska oraz parametrów procesu produkcji (które będą poddane monitoringowi i analizie trendów). Baza danych, oprócz przechowywania danych, zapewnia ich rzetelność i spójność oraz przechowuje je w układzie umożliwiającym tworzenie analiz, zestawień i raportów w dowolnych przekrojach.
Drugi element to zasilanie bazy nowymi wartościami wyników pomiarów i parametrów procesu. Część informacji może być automatycznie pobierana z już istniejących systemów skomputeryzowanych (typu LIMS, ERP czy MES) lub z plikowych źródeł danych. Wyniki mogą być również wprowadzane przez pracowników technologicznych lub w laboratorium i dlatego dostarczamy również wygodny interfejs ręcznego wprowadzania danych.
MONITOROWANIE I ALARMOWANIE
Na podstawie gromadzonych na bieżąco nowych wyników badań i wartości parametrów procesu, możliwa jest ich automatyczna analiza i tworzenie raportów. W pierwszej kolejności osoba wprowadzająca kolejne pomiary powinna od razy otrzymać informację zwrotną oceniającą dany wynik. W tym celu system automatycznie porównuje jego wartość z zaimplementowanymi regułami i wzorcami (m.in. określone odejście od dotychczasowego trendu, występowanie nietypowego trendu, odejście od średniej, zbliżanie się do granic ostrzegawczych lub wystąpienie określonego prawdopodobieństwa, lub że parametr wyjdzie poza specyfikacje w określonym czasie) a w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia natychmiast przekazuje odpowiedni komunikat. W takiej sytuacji ważne jest też, aby taka osoba mogła w prosty sposób (korzystając z automatycznych narzędzi analitycznych) zobaczyć wyniki analizy trendu dla takiego parametru i na tej podstawie ocenić sytuację.

Kluczową funkcjonalnością TrendComplex jest automatyczne monitorowanie przez system, nowo napływających informacji, dotyczących nawet tysięcy parametrów oraz wygodne wizualizowane aktualnej sytuacji w skali całego zakładu. Do tego celu wykorzystujemy syntetyczną tablicę informacyjną, która oferuje nam jeden graficzny pulpit, na którym możemy obserwować aktualną ocenę poszczególnych parametrów dla wszystkich serii produktu lub też dla wszystkich parametrów i produktów w tym samym czasie. Zasada działania opiera się na wizualizacji (w postaci kolorowych kafelków) wyników szerokiego zakresu testów i ocen przeprowadzanych automatycznie przez system. W ten sposób możemy się dowiedzieć, czy np. wszystkie badania zostały wykonane w terminie i czy wprowadzono wszystkie wymagane wyniki, czy istnieje ryzyko przekroczenia limitów przez dany parametr, czy w danych wstępuje trend, czy zidentyfikowano OOT i na podstawie którego kryterium.

W sytuacji, gdy na podstawie nowych danych system wykryje sytuację, zdefiniowaną jako niepożądaną, wówczas na tablicy informacyjnej zostanie wyświetlone ostrzeżenie a odpowiednie osoby, które są odpowiedzialne za te procedury zostaną poinformowane o tym zdarzeniu przez e-mail.
W taki sposób można nie tylko na bieżąco monitorować przebiegi parametrów i wskaźników, ale również przewidywać, a co za tym idzie, przeciwdziałać wystąpieniom OOT/OOS lub innych niepokojących, niekorzystnych trendów jakościowych dla parametrów produktów, procesu lub środowiska wytwarzania. Zastosowanie kompleksowego rozwiązania TrendComplex to efektywna droga w kierunku spełnienia wymagań nowego wydania GMP oraz zaprezentowania w trakcie kontroli rzetelnego, zgodnego ze standardami, podejście do analizy trendów.
Jeżeli zainteresowało Cię to rozwiązanie, potrzebujesz dodatkowych informacji lub chcesz zobaczyć działanie programu na żywo - prosimy o kontakt.